Jak zmieniały się ceny leków w 2024 roku? (Raport Cen wg FarmaProm)
Rok 2024 przyniósł zauważalne wzrosty cen nierefundowanych leków na receptę oraz produktów wydawanych bez recepty (nRX i non-RX) w Polsce.
Średnia cena detaliczna produktów non-RX wzrosła o 7,2% w porównaniu do roku 2023, co dało przeciętną cenę produktu na poziomie 18,36 zł. Większe wzrosty dotknęły produkty nRX, średnio o 10,8%, przy średniej cenie 39,39 zł.
Co wpływa na wzrost cen detalicznych do pacjenta?
Eksperci FarmaProm wskazują na kilka kluczowych czynników wpływających na podwyżki cen preparatów do pacjentów:
- koszty surowców i produkcji – rosnące ceny surowców, wzrost cen energii, gazu i transportu wpływają na koszty produkcji preparatów,
- inflacja i koszty pracy – wzrost inflacji przekłada się na ogólny wzrost cen towarów i usług, również farmaceutyków, rosną także koszty pracy w sektorze farmaceutycznym, chociażby poprzez podnoszenie płacy minimalnej,
- problemy z łańcuchem dostaw – pandemia, wojna w Ukrainie oraz inne czynniki geopolityczne zaburzyły globalne łańcuchy dostaw powodując opóźnienia i podwyżki cen,
- zmiany w polityce cenowej – wielu producentów zdecydowało się na podniesienie cen swoich produktów, co widać w danych przedstawionych w raporcie. 51,8% producentów podniosło ceny sell-in o minimum 5%, a 8,5% podniosło ceny całego swojego portfolio. Punkty dystrybucji również podniosły ceny – 79,7% aptek podniosło ceny do pacjenta o minimum 5%. Za wzrost ten odpowiada zarówno wzrost cen sell in jak i wzrost marży aptecznej.
Różnice regionalne
Wzrost cen nie jest równomierny w całej Polsce. Największy odnotowano w województwie podlaskim (13%), a najmniejszy w województwach zachodniopomorskim i lubuskim – zauważają eksperci z Zespołu Konsultingu FarmaProm. Różnice te mogą wynikać z lokalnych uwarunkowań rynkowych, konkurencji między aptekami oraz specyfiki lokalnego popytu.
Jak zmieniają się ceny poszczególnych grup produktów?
W Raporcie znajdziemy także informacje o zmianie cen w poszczególnych grupach produktowych. Największe wzrosty odnotowano w kategoriach:
- sprzęt i akcesoria medyczne: +76,4%
- leczenie nałogów: +20,1%
- narządy zmysłów: +15,8%
Więcej informacji znajdziesz w Raporcie Cen wg FarmaProm dostępnym tutaj.
Badanie Elastyczności Cenowej
W odpowiednim dopasowaniu ceny może pomóc Badanie Elastyczności Cenowej. Usługa ta ułatwia producentom podejmowanie świadomych decyzji dotyczących polityki cenowej swoich produktów. Dzięki analizie wpływu zmian cen na sprzedaż i marżę mogą optymalizować swoje strategie i utrzymać konkurencyjność na rynku zachowując utrzymanie udziału rynkowego.